Ashwagandha to inaczej indyjski żeń-szeń. Znana jest również pod nazwą zimowa wiśnia. Korzysta się z niej przede wszystkim w tradycji ajurwedyjskiej, jednak zyskuje ona na popularności również w Europie i innych częściach świata (1). Dlatego też na rynku znajdziesz różnego typu suplementy diety z ashwagandhą. Jakie działanie wykazuje korzeń ashwagandhy? Dowiedz się poniżej.
Co to jest ashwagandha?
Ashwagandha, inaczej witania ospała, w naturalnym środowisku występuje jako mały lub średniej wielkości półkrzew, który pokrywają w całości krótkie, srebrnoszare włoski. Ma pojedyncze liście, a jej owoce to okrągłe, pomarańczowe jagody. Jednak najwięcej właściwości przypisuje się szaro-zielonym, długim i bulwiastym korzeniom (2), które stanowią główny składnik suplementów diety z ashwagandhą.
Ashwagandha to adaptogen. Substancje uznane za adaptogenne wykazują zdolność do normalizowania funkcji organizmu i oraz niwelowania stresu. Niektóre badania wskazują również, że mogą wpływać na zdrowie, chroniąc przed szkodliwymi czynnikami środowiska (1).
Na co pomaga ashwagandha?
Ashwagandha to roślina, którą charakteryzuje wiele właściwości. Wynikają one głównie z tego, co w sobie zawiera. Są to przede wszystkim alkaloidy i witanolidy, a także flawonoidy, saponiny, kumaryny, kwas chlorogenowy, betasitosterol oraz acylowane glikozydy sterolowe, glikowitanoidy, lipidy, fitosterole i kwasy tłuszczowe (2). Dzięki nim ashwagandha wykazuje działanie wspierające utrzymanie optymalnej kondycji organizmu. Przede wszystkim mówi się, że:
- ashwagandha wykazuje działanie wpływające na redukcję stresu: nie tylko może poprawiać odporność organizmu na stres, ale również łagodzi jego skutki. Dzieje się tak na skutek redukcji glikokortykosteroidów, kortyzolu i kortykosteronu (1,2),
- witania ospała może mieć działanie przeciwlękowe, co może wynikać z wpływu ashwagandhy na układ receptorów GABA (1),
- ashwagandha może poprawiać jakość snu, co może być związane z glikolem tritylenowym obecnym w liściach witanii ospałej (1),
- preparaty zawierające ashwagandhę mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne (2),
- ashwagandha ma działanie neuroprotekcyjne: stosowanie ashwagandhy może zmniejszać wytwarzanie wolnych rodników, uszkodzenia DNA i toksyczność w komórkach glejowych (2),
- ashwagandha może normalizować poziom hormonów tarczycy i poziom cholesterolu we krwi (2).
Czy ashwagandha zwiększa testosteron?
Niektóre badania potwierdzają, że ekstrakt z korzenia ashwagandhy wspomaga męską płodność i może zwiększać poziom testosteronu w organizmie. Niezbędne jest jednak przeprowadzenie większej ilości badań, by stwierdzić to jako obiektywny fakt (3).
Czy ashwagandha oczyszcza organizm?
Ashwagandha zawiera związki, które niwelują wolne rodniki w organizmie (2). Można zatem wnioskować, że w istocie wybrany preparat zawierający ekstrakt z ashwagandhy może wpływać na oczyszczenie organizmu z wolnych rodników i toksyn.
Czy ashwagandha działa na serce?
Wstępne badania wskazują, że stosowanie ashwagandhy może zwiększać maksymalną ilość tlenu pobieraną podczas wysiłku fizycznego. W ten sposób można zmierzyć wytrzymałość krążeniowo-oddechową, czyli sposób w jaki serce i płuca dostarczają tlen do mięśni podczas aktywności fizycznej. Niezbędne jest jednak wykonanie dalszych testów, by potwierdzić tę zależność (4).
Czy ashwagandha dodaje energii?
Przyjmowanie ashwagandhy nie dodaje energii. Jednak odpowiedni preparat zawierający ekstrakt z ashwagandhy może pośrednio wpływać na większą ilość w trakcie dnia poprzez redukcję stresu (1,2), która przekłada się nie tylko na mniejszą męczliwość organizmu, ale także spokojny sen.
Czy ashwagandha zmniejsza apetyt? Czy po ashwagandzie się chudnie?
Poziom kortyzolu we krwi wpływa na apetyt (5). Im większy poziom stresu, tym mniejsze jest łaknienie, a zatem przyjmowanie ashwagandhy może wpłynąć na unormowanie apetytu. Niektórzy mierzą się jednak ze skutkiem ubocznym przyjmowania witanii ospałej, jaką jest utrata apetytu. Niemniej jednak ashwagandha nie jest suplementem, który działa na utratę masy ciała. Niezbędne jest przeprowadzenie badań, które wykażą jaki jest związek między przyjmowaniem ashwagandhy i apetytem oraz masą ciała.
Czy ashwagandha działa na cerę?
Ze względu na działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, ashwagandha może okazać się pomocna w walce z problemami skórnymi, łagodząc ich efekty.
Suplementacja z ashwagandhą: jaki suplement diety ashwagandha wybrać?
Suplementy zawierające ashwagandhę to produkty standaryzowane, które zawierają bezpieczne ilości aktywnych składników. Suplementy z ashwagandhą, które polecamy, to przede wszystkim:
- Osavi - Ashwagandha KSM w kapsułkach
- Swanson - Ashwagandha w kapsułkach
- Osavi - Ashwagandha w żelkach
Czy ashwagandhe można brać codziennie?
Ashwagandha to względnie bezpieczny suplement, który może być przyjmowany przez niemal każdego na co dzień. Przeciwwskazania do stosowania ashwagandhy stanowią kobiety w ciąży i karmiące piersią, mężczyźni cierpiący na nowotwór prostaty, osoby przyjmujące benzodiazepiny, barbiturany lub leki przeciwdrgawkowe, a także osoby mające problemy z wątrobą, tarczycą, planujące operację bądź cierpiące na chorobę autoimmunologiczną (3).
Po jakim czasie zaczyna działać ashwagandha? Wiele osób wskazuje, że zauważa efekty niedługo po rozpoczęciu jej stosowania, w większości przypadków zalecana jest 3-miesięczna suplementacja (3) bądź stosowanie się do zaleceń umieszczonych na opakowaniu. Znajdziesz tam również informacje, ile można brać ashwagandhy dziennie.
Czy ashwagandha ma skutki uboczne?
Choć ashwagandha działanie ma względnie bezpieczne, niektórzy mogą doświadczyć skutków ubocznych ashwagandhy. Wśród nich znajdują się senność, biegunka i nudności oraz dyskomfort w górnym odcinku przewodu pokarmowego (3).
Właściwości ashwagandhy: podsumowanie
Korzeń withania somnifera to znany na całym świecie suplement, który wykazuje działanie adaptogenne. Może wpływać na optymalną kondycję organizmu dzięki swojemu działaniu. Suplement diety zawierające ashwagandhę to często stosowane produkty, które wspomagają ciało w przypadku stresu, lęku i bezsenności. Sprawdź, co znajdziesz na GoHerbs i wybierz swoje suplementy.
Źródła:
1. Zielińska A., Adaptogenne działanie ashwagandhy, lekwpolsce.pl, 2022'9, vol. 32 (376), 19-23
2. Połumackanycz M., Forencewicz A., Wesołowski M., Viapiana A., Ashwagandha )Withania somnifera L.) - roślina o udokumentowanych właściwościach prozdrowotnych, Farmacja Polska, 2020, Tom 76, nr. 8, 442-447
3. Kubala J., Health Benefits of Ashwagandha Based on Research, (https://www.healthline.com/nutrition/ashwagandha; 14.10.2024)
4. Silva L., 7 Health Benefits of Ashwagandha, According To Science, (https://www.forbes.com/health/supplements/ashwagandha-benefits/; 14.10.2024)
5. Choudhary D, Bhattacharyya S, Joshi K. Body Weight Management in Adults Under Chronic Stress Through Treatment With Ashwagandha Root Extract: A Double-Blind, Randomized, Placebo-Controlled Trial. J Evid Based Complementary Altern Med. 2017 Jan;22(1):96-106. doi: 10.1177/2156587216641830. Epub 2016 Apr 6. PMID: 27055824; PMCID: PMC5871210.