Koszyk:

Otrzymaj rabat -15%. Wpisz kod BW15

Co to jest resweratrol i w czym występuje?

Co to jest resweratrol i w czym występuje?

Podstawą zdrowego stylu życia jest odpowiednio zbilansowana dieta oraz regularne ćwiczenia fizyczne. Zmiana nawyków żywieniowych u ludzi sprawia jednak, że coraz częściej poszukuje się związków, które mogą korzystnie wpływać na organizm człowieka. W ostatnich latach szczególnie popularny staje się biologicznie aktywny związek: resweratrol. Czym jest resweratrol, gdzie się znajduje go najwięcej i jakie są najlepsze suplementy resweratrolu? Sprawdź poniżej.

Resweratrol: co to? Najważniejsze informacje

Co to takiego resweratrol? Jest to polifenol, który należy do flawonoidów. Zalicza się go do fitoestrogenów ze względu na jego działanie podobne do estrogenu. Ma on roślinne pochodzenie - jest syntezowany przez rośliny jako odpowiedź na infekcję grzybiczą lub pod wpływem stresu (np. niedobór wody, uszkodzenie tkanki). W przypadku winogron wytwarzany jest w naskórku liści i skórce winogron (1).

Resweratrol: właściwości i na co pomaga?

Właściwości zdrowotne resweratrolu są związane głównie z tym, jaki ma wpływ na układ sercowo-naczyniowy (układ krążenia). Za sprawą "paradoksu francuskiego" wzrosło zainteresowanie resweratrolem. Umiarkowane spożywanie czerwonego wina w rejonach krajów położonych przy Morzu Śródziemnym początkowo powiązano z niską śmiertelnością w wyniku schorzeń sercowo-naczyniowych. Dopiero kolejne badania ujawniły, że związkiem zmniejszającym ryzyko wystąpienia schorzeń układu krążenia jest resweratrol. Na co jeszcze działa resweratrol? Twierdzi się, że może także wpływać na hamowanie procesów zapalnych. Ponadto, obecnie prowadzone są badania nad tym, jak resweratrol wpływa na schorzenia neurodegeneracyjne (1). Często wskazuje się również na antyoksydacyjne właściwości resweratrolu (2).

Resweratrol: w czym występuje? Gdzie się znajduje?

Resweratrol jest syntezowany przez rośliny - jego stężenie jest większe, gdy rośliny są uprawiane w wyższej temperaturze. Bogate źródła tego składnika to korzeń rdestowca ostrokończystego, orzeszki ziemne, a także winogrona - w pierwszej kolejności czarne i czerwone. Związek ten zidentyfikowano również w rabarbarze, kakao i skórkach pomidorów (1).

W jakich owocach jest resweratrol?

Owoce to jedno z najlepszych źródeł resweratrolu. Warto zapamiętać, że przede wszystkim jego duże ilości znajdują się w winogronach, przy czym czarne i czerwone winogrona zawierają go więcej, niż zielone. Występuje on również w owocach jagodowych - np. w żurawinie, borówkach (czernica, amerykańska), truskawkach, czarnych porzeczkach i malinach, a nawet w jabłkach (1). Warto zatem, by dieta była bogata w te właśnie owoce.

Czy w rodzynkach jest resweratrol?

Rodzynki, czyli inaczej suszone winogrona, mogą zawierać antyoksydanty takie, jakie są zawarte w winogronach. Co więcej, posiadają także wiele witamin właściwych tym owocom: witaminę C i A oraz biotynę, ryboflawinę i kwas foliowy. Zawierają również błonnik i żelazo. Rodzynki mogą być ciekawym dodatkiem do wielu dań i sposobem na urozmaicenie diety (3).

Czy w czerwonym winie jest resweratrol?

Czerwone wino wytwarzane z ciemnych winogron może być źródłem resweratrolu. Warto jednak pamiętać, by było ono spożywane w umiarkowanych ilościach. Warto także zwrócić uwagę na winogrona, z których wytworzone zostało wino - największą ilością resweratrolu wyróżniają się czerwone winogrona odmiany Pinot noir. Które wino zawiera najwięcej resweratrolu? Duża zawartością resweratrolu, oprócz Pinot noir, cechują się wina St. Laurent, Marzemino, Merlot i Blaufränkisch. W przypadku win czerwonych owoce są miażdżone i zostawiane razem z sokiem - dlatego mają one większą zawartość resweratrolu, niż inne odmiany wina. Co więcej, duże znaczenie dla ilości resweratrolu w winie ma także długość procesu fermentacji. W przypadku białych win, wytłoki usuwa się zaraz po wyciśnięciu z nich soku. Na zawartość resweratrolu wpływ mają także różnice w procesie produkcji, miejsce uprawy i warunki atmosferyczne (1).

Resweratrol suplementy: produkty zawierające składnik

Suplementy diety zawierające resweratrol zyskują coraz bardziej na popularności. Dzięki antyoksydacyjnym właściwościom, mogą wspierać utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi. Mogą także wpływać na utrzymanie prawidłowych funkcji poznawczych. Działanie antyoksydacyjne i działanie przeciwzapalne resweratrolu sprawiają, że suplementy z tym składnikiem mogą stanowić uzupełnienie zbilansowanej diety. Jakie suplementy polecamy?

Jak długo można przyjmować resweratrol?

Nie określono, jakie są minimalne dzienne porcje przyjmowania resweratrolu i jak długo można przyjmować suplementy z tym składnikiem. Niektóre źródła wskazują, że by zaobserwować korzystne działanie resweratrolu warto przyjmować go przez minimum 90 dni (4). Warto jednak skonsultować się ze specjalistą i ustalić odpowiednią porcję i czas przyjmowania, które zostaną indywidualnie dopasowane do Twojego stanu zdrowia.

Resweratrol: wpływ na zdrowie

Właściwe odżywianie to jeden z czynników, który w największym stopniu wpływa na zdrowie. Dlatego też warto urozmaicać dietę i zadbać o naturalne spożywanie resweratrolu wraz z winogronami oraz owocami jagodowymi. Możesz także wybrać suplementy resweratrolu i uzupełnić nimi zbilansowaną dietę. Sprawdź, jakie produkty znajdziesz na GoHerbs.

 

Źródła:

1. Kopeć A., Piątkowska E., Leszczyńska T., Bieżanowska-Kopeć R., Prozdrowotne właściwości resweratrolu, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 2011, 5 (78), 5-15

2. Kwiecień S., Wójcik D., Magierowska K., Śliwowski Z.,  Magierowski M., Brzozowski T., Resweratrol: "zły" bloker konstytutywnej cyklooksygenazy czy "dobvry" zmiatacz wolnych rodników? Badania nad działaniem resweratrolu w doświadczalnym modelu uszkodzeń żołądka, Przegląd Lekarski 2018 / 75 / 07, 332-338

3. Cafasso J., Are Raisins Good for You? (https://www.healthline.com/health/food-nutrition/are-raisins-good-for-you; 05.06.2024)

4. Anton S., Ebner N., Dzierzewski J., Zlatar Z., Gurka M., Dotson V., Kirton J., Mankowski R., Marsiske M., Manini T., Effects of 90 Days of Resveratrol Supplementation on Cognitive Function in Elders: A Pilot Study (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6065512/; 05.06.2024)