Suplementy sportowe to produkty, które mają wspierać sportowców w utrzymaniu odpowiedniej kondycji. Wśród nich znaleźć można odżywki białkowe, keratynę, ale nie tylko. Jednymi z najpopularniejszych produktów są suplementy zawierające aminokwasy. Tyrozyna to związek, który w ostatnim czasie cieszy się dużym zainteresowaniem. Sprawdź, jaki jest wpływ suplementacji tyrozyną na organizm i czy warto suplementować ten związek.
Tyrozyna: co to jest? Właściwości tyrozyny
Tyrozyna to aminokwas, który organizm może syntezować samodzielnie, jeśli wraz z dietą przyjmowana jest fenyloalanina - aminokwas, z którego powstaje. Właśnie dlatego tyrozynę nazywa się aminokwasem względnie endogennym. Tyrozyna buduje hormony i związki czynne biologicznie, tj. dopamina, noradrenalina czy adrenalina. Dlatego też wpływ tyrozyny na organizm może wspierać odpowiedni poziom dopaminy w organizmie (1). Może również wpływać na poziom hormonów tarczycy i poziom melaniny w organizmie (2).
Tyrozyna pierwszy raz została wyizolowana w 1846 roku z kazeiny pochodzącej z sera. W przypadku wzmożonego zapotrzebowania na nią - np. podczas intensywnej nauki lub w czasie treningu fizycznego, można ją dodatkowo dostarczać z pożywieniem lub suplementować (1).
Tyrozyna: w czym jest? W jakich produktach można ją znaleźć?
Produkty, w których można znaleźć tyrozynę, to przede wszystkim jaja, mleko i sery. Oprócz nabiału najwięcej L-tyrozyny znajduje się w mięsie wieprzowym i kurczaku. Warto także pamiętać o tym, by do diety wprowadzić pestki z dyni, rośliny strączkowe, sezam i kakao.
By zwiększyć jej produkcję przez organizm, można także dostarczyć organizmowi większej ilości fenyloalaniny. Ta z kolei znajduje się w jajach, mięsie, mleku, słoneczniku, soczewicy, serach, orzechach arachidowych, lnie oraz migdałach (1).
Tyrozyna: jaka najlepsza? Suplementacja tyrozyną
Tyrozynę zaleca się przede wszystkim pozyskiwać z pożywienia, a w przypadku jej suplementacji, warto skonsultować się ze specjalistą - dietetykiem lub lekarzem. W ten sposób można przyjmować ten związek bezpiecznie, bez ryzyka jego nadmiaru w organizmie.
Suplementacja L-tyrozyny jest na ogół bezpieczna, o ile związek ten jest przyjmowany wedle wskazań producenta znajdujących się na opakowaniu. Suplement diety zawierający tyrozynę to m.in. Jarrow Formulas - N-Acetyl Tyrozyna z witaminą B6. W jednym opakowaniu tego produktu znajduje się aż 120 kapsułek, które są wygodne w suplementacji. Co więcej, dzięki zaleceniu przyjmowania maksymalnie 2 kapsułek dziennie, opakowanie to wystarczy na długi czas.
Zamiast kapsułek możesz także wybrać suplementy w proszku. Spożycie tyrozyny w takiej postaci także wiąże się z przestrzeganiem określonych przez producenta zaleceń. W przypadku produktu NOW Foods - L-Tyrozyna w proszku zaleca się dzienną porcję 1,2g, czyli około 3/4 łyżeczki. Dodatkowo masz pewność, że produkt ten jest przebadany i bezpieczny - jak wszystkie propozycje marki NOW Foods.
L-tyrozyna: po jakim czasie działa?
Odpowiedni poziom hormonów w organizmie jest niezwykle istotny. To właśnie one mają wpływ na kondycję organizmu, samopoczucie i wiele funkcji poszczególnych narządów i układów. Suplementacja tyrozyny nie powinna jednak trwać dłużej, niż 3 miesiące. W trakcie tego czasu powinno się zauważyć korzyści z tyrozyny (2).
L-tyrozyna: rano czy wieczorem?
Ze względu na to, że tyrozyna przeważnie dostarczana jest z jedzeniem, nie ma określonej pory dnia, w której najlepiej ją przyjmować.
Skutki uboczne tyrozyny
Tyrozyna jest uznana za substancję na ogół bezpieczną, o ile jest przyjmowana w odpowiedniej ilości. Niektórzy mogą być jednak narażeni na skutki uboczne tyrozyny, czyli nudności, bóle głowy, męczliwość i zgagę (3).
Przede wszystkim związek ten może wpływać na hormony tarczycy. Przeciwwskazania do stosowania tyrozyny to przyjmowanie leku Lewodopa. Warto także skonsultować z lekarzem przyjmowanie tyrozyny z inhibitorami monoaminooksydazy (2).
Czy warto rozważyć suplementację tyrozyną?
Tyrozynę warto suplementować w okresach intensywnej nauki czy intensywnego wysiłku fizycznego. Warto jednak pamiętać, by przede wszystkim przyjmować ją z dietą. Dodatkiem do niej może być suplementacja tyrozyną. Działanie tyrozyny w takiej formie jest na ogół bezpieczne. Możesz także skonsultować się ze specjalistą w celu dopasowania optymalnej dla siebie porcji tego składnika przyjmowanego w ten sposób.
Źródła:
1. Stachowicz K., Tyrozyna - aminokwas względnie endogenny - czy pełni rolę w schorzeniach psychicznych, Wszechświat, t. 120, nr 7-9/2019; 175-179
2. Van De Walle G., Tyrosine: Benefits, Side Effects and Dosage, (https://www.healthline.com/nutrition/tyrosine; 25.04.2024)
3. WebMD, Tyrosine - Uses, Side Effects, and More, (https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1037/tyrosine; 25.04.2024)