Długie, gęste włosy to efekt dbania o siebie. Oznacza to przede wszystkim dostarczanie organizmowi niezbędnych do funkcjonowania witamin i składników mineralnych. Bardzo ważna jest też równowaga hormonalna. Na kondycję włosów wpływ mogą mieć leki hormonalne, terapie farmakologiczne, długotrwały stres czy agresywne zabiegi fryzjerskie. Jednak jedną z najważniejszych przyczyn wypadania włosów pozostaje niedobór składników odżywczych - a przede wszystkim niedobór biotyny. Zastanawiasz się, co jest dobre na wypadanie włosów? Z pewnością warto zacząć od diety. Pomocne może okazać się także rozpoczęcie suplementacji biotyną. Sprawdź, czym jest biotyna, po jakim czasie zaczyna działać i która jest najlepsza na włosy.
Co to jest biotyna? Jak wpływa na kondycję włosów?
Biotyna to inaczej witamina H lub B7. Choć nie jest witaminą, a złożonym kwasem organicznym, nadal przez niektórych badaczy zaliczana jest do grupy witamin B, które mają ogromny wpływ na kondycję skóry, paznokci i przede wszystkim zapewniają zdrowe włosy. Odpowiedni poziom biotyny reguluje pracę gruczołów łojowych. Biotyna jest wytwarzana przez florę bakteryjną w jelitach - jest niezbędna w procesie przemiany materii, a także może regulować poziom cholesterolu. Bardzo ważny jest też wpływ biotyny na proces tworzenia keratyny. W przypadku niedoboru witaminy H ludzie borykają się przeważnie z nadmiernym wypadaniem włosów. Objawy niedoboru biotyny to także osłabienie kondycji włosów, widoczne przerzedzanie się ich, utrata objętości, a nawet ich łamliwość. Stan ten wpływa zatem nie tylko na strukturę włosa, ale i wygląd włosów.
Produkty zawierające biotynę
Pierwszym krokiem, by poradzić sobie z niedoborami biotyny, jest wzbogacenie diety o składniki, które ją zawierają. Są to przede wszystkim wołowina, kurczak, jajka, łosoś, słodkie ziemniaki, nasiona słonecznika i migdały. Dieta bogata w tą żywność może całkowicie pokryć zapotrzebowanie organizmu na ten składnik. Możesz także wprowadzić w codzienność suplementy diety zawierające biotynę. Może występować ona w czystej formie, wraz z innymi witaminy z grupy B lub być składnikiem preparatów multiwitaminowych. We wszystkich formach jest całkowicie przyswajalna. Przyjmowana wraz z dietą bądź suplementami biotyna wpływa korzystnie na włosy - przede wszystkim wspiera kondycję włosów, ale także zapobiega wypadaniu włosów.
Czy biotyna ma skutki uboczne?
Z pewnością szukając suplementów na włosy biotyna pojawia się jako jeden z pierwszych preparatów. Jednak czy biotyna jest bezpieczna? A może ma skutki uboczne? Jak dowodzą badania, przyjmowanie biotyny w suplementach jest bezpieczne. Nie kumuluje się ona w organizmie, a jej wysokie dawki są dobrze tolerowane przez organizm. Niekiedy mogą jednak pojawić się kłopoty trawienne, nudności, problemy ze snem i zwiększone pragnienie. Dlatego też najlepiej przyjmować suplementy z biotyną wedle wskazówek na opakowaniu, a w przypadku wystąpienia objawów, skonsultować się w lekarzem. Biotyna może także wpływać na badania laboratoryjne, dlatego zaleca się odstawienie jej na minimum 48 godzin przed pobraniem krwi.
Z czym nie łączyć biotyny
Choć nie udowodniono, by biotyna wchodziła w reakcje z lekami, niektóre z leków mogą zmniejszać wchłanianie biotyny. Mogą to być antybiotyki oraz leki przeciwpadaczkowe.
Kto nie może brać biotyny?
Spożycie biotyny przeważnie działa korzystnie na organizm. Niekiedy jednak warto skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli poniższe sytuacje dotyczą Ciebie:
- borykasz się z chorobami nerek,
- jesteś po operacji żołądka,
- palisz,
- jesteś w ciąży lub karmisz piersią.
Dawka przyjmowanej biotyny w przypadku powyższych czynników może różnić się od zalecanej na opakowaniu.
Po jakim czasie zaczyna działać biotyna?
Biotyna wspiera kondycję włosów od wewnątrz. Kiedy jednak widać efekty jej stosowania? Po pierwsze, warto pamiętać, że każdy organizm jest inny - u niektórych okres ten może trwać dłużej, a u innych krócej. Istotna jest też ilość biotyny w przyjmowanych suplementach oraz jej rodzaj. Najczęściej jednak wskazuje się, że pierwsze efekty stosowania biotyny można zauważyć po trzech lub czterech miesiącach.
Jaka dawka biotyny przy wypadaniu włosów?
Jeśli sięgasz po suplementy z biotyną, najlepiej kierować się instrukcjami na opakowaniu. Na poprawę kondycji włosów warto przyjmować minimum 1 mg biotyny dziennie. Taką porcję znajdziesz między innymi w suplemencie Natrol Biotyna. Jeśli jednak chcesz codziennie przyjmować tabletkę biotyny zawierającą więcej biotyny, możesz sięgnąć po Biotynę takich marek, jak Holland&Barrett czy Osavi. Suplementy te sprawdzą się nie tylko w przypadku wzrostu włosów, ale także przy leczeniu niedoboru biotyny.
Która biotyna jest najlepsza na w włosy?
Biotyna jest jednym z najbezpieczniejszych suplementów. Nawet przyjmując jej duże dawki nie musisz martwić się o nadmiar biotyny w organizmie - jest on wydalany z moczem. Przyjmowanie jej zapewnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu - zwłaszcza jeśli chodzi o utrzymanie prawidłowej kondycji włosów i prawidłowego stanu skóry. Podczas pielęgnacji włosów nie sposób jednak zapomnieć o tym, by działać holistycznie. Liczy się przede wszystkim dieta, ale również to, jaki wybierzesz suplement diety; biotyna to także składnik wielu kosmetyków - masek i odżywek. One również mogą być źródłem biotyny dla włosów.
Źródła:
Piekarska I., Biotyna. Skuteczne antidotum na wypadanie włosów, Medexpress.pl, 2021
Kowalska A., Bartkiewicz J., Dettlaff K., Biotyna - fakty i nadzieje, Farmacja Polska, ISSN 2544-8552, 2022
St. Luke's Hospital, Possible Interactions with: Vitamin H (Biotin), (https://www.stlukes-stl.com/health-content/medicine/33/000997.htm; 18.01.2024r.)
Drugs.com, Biotin, (https://www.drugs.com/mtm/biotin.html; 18.01.2024r.)