Koszyk:

Na co pomaga ostropest plamisty i jak go stosować?

Na co pomaga ostropest plamisty i jak go stosować?

Owoce ostropestu przypominają oset. Różnią się jednak od popularnego chwastu właściwościami. Ostropest charakteryzuje się fioletowymi kwiatami i kłującymi liśćmi. Najłatwiej znaleźć go na łąkach. Może być on również uprawiany. Rozdrobniony, rozgnieciony bądź zmielony ostropest działa wieloaspektowo. Najbardziej znany jest ze swojego wsparcia pracy wątroby. Na tym jednak nie koniec. Sprawdź, jakie cechy wyróżniają ostropest plamisty na tle innych roślinnych propozycji - na co pomaga i jak go stosować.

Na co dobry jest ostropest plamisty?

Mielony ostropest plamisty to forma tej rośliny, w której najczęściej ją znajdziesz. Na rynku istnieją również leki i suplementy z ostropestem, które zyskują na popularności przez wzgląd na właściwości tej rośliny. Na co dobry jest ostropest? Składnikiem ostropestu plamistego jest sylimaryna. To właśnie jej przypisuje się dobroczynne działanie ostropestu. Jest to aktywna substancja, które może działać antyoksydacyjnie, żółciopędnie i rozkurczająco. Sylimaryna może być stosowana wspomagająco podczas chorób wątroby pod nadzorem lekarza.

Oprócz sylimaryny, ostropest zawiera także:

  • olejki eteryczne,
  • witaminy: E, C i K,
  • sterole roślinne,
  • kwercetynę, histaminę, tyraminę,
  • miedź, selen, cynk,
  • olej, a w nim kwas linolowy i oleinowy.

Czy ostropest oczyszcza organizm?

Znajdująca się w ostropeście plamistym sylibina to główny składnik sylimaryny. Substancja ta może chronić przed wolnymi rodnikami. Oznacza to, że odpowiednio skoncentrowana sylimaryna może mieć działanie antyoksydacyjne, czyli oczyszczające organizm. W niektórych przypadkach składniki aktywne pozyskane z owoców ostropestu plamistego stosuje się w leczeniu zatrucia toksynami - chemikaliami, metalami ciężkimi, grzybami, a nawet alkoholem.

Czy ostropest plamisty podnosi ciśnienie krwi?

Niestety, nie ma pewnych dowodów na wpływ ostropestu plamistego na ciśnienie krwi. Niektóre źródła wskazują jednak, że do wysokiego ciśnienia krwi przyczynia się wysoki poziom cukru. Z kolei jednym z proponowanych zastosowań ostropestu jest obniżenie poziomu cukru we krwi. To z kolei może doprowadzić do spadku ciśnienia krwi.

Działanie ostropestu: na co wpływa?

Cechą charakterystyczną ostropestu plamistego jest fakt, że jego składnikiem aktywnym jest sylimaryna. Składa się ona z 3 związków: sylibiny, salikrystyny i salidiaminy. To właśnie dzięki nim ostropest plamisty może korzystnie wpływać na niektóre organy i układy w organizmie człowieka. Zażywanie ostropestu związane jest głównie z pracą wątroby. Stosuje się go w przypadku marskości wątroby, a także w stanach po jej uszkodzeniu lekami, alkoholem czy innymi substancjami toksycznymi. Pomocniczo może być przyjmowany po zapaleniu wątroby. Jeśli jesteś w trakcie rekonwalescencji lub borykasz się ze stanami chorobowymi dotykającymi wątrobę, warto skonsultować się ze specjalistą zanim rozpoczniesz suplementację tym składnikiem.

Czy ostropest plamisty jest dobry na jelita?

Ważną właściwością ostropestu jest jego wpływ na układ trawienny. Może on nie tylko wspierać wątrobę, ale także pomóc w zwiększeniu produkcji żółci, łagodząc zaparcia. Może też okazać się pomocny w przypadku wzdęć i niestrawności. W ten sposób ostropest plamisty może przyczyniać się do wspomagania funkcji trawiennych.

Czy ostropest jest dobry na trzustkę?

Trzustka pełni w organizmie istotne funkcje. Jedna z nich związana jest z produkowaniem hormonów regulujących poziom glukozy we krwi. Z kolei druga funkcja związana jest z trawieniem. Trzustka posiada enzymy trzustkowe, które odpowiadają za trawienie białek i tłuszczów. Choć właściwości ostropestu plamistego mogą wspierać procesy trawienne, nie udowodniono bezpośredniego związku między działaniem ostropestu a poprawą czynności trzustki.

Czy ostropest jest zdrowy na żołądek?

Ostropest plamisty jest znany ze swojego dobroczynnego wpływu na układ trawienny - głównie na wątrobę. Wspomaga również w przypadku niestrawności, zatruć i zaparć. Na tym jednak nie koniec. W wyniku działania owoców ostropestu może także zwiększyć się wydzielanie soku żołądkowego. Przyjmowanie preparatu zawierającego ostropest może zatem przyczynić się do łatwiejszego trawienia pokarmów.

Ostropest plamisty na wątrobę: ile ostropestu plamistego dziennie na wątrobę?

Sylimaryna to substancja o detoksykujących właściwościach. Może ona również pobudzać działanie żółci i stymulować syntezę białek w wątrobie. Dzięki temu wzrasta wytwarzanie nowych komórek wątrobowych. Zastępują one stare i uszkodzone komórki. Czy ostropest plamisty można przyjmować codziennie? Odpowiedź brzmi: tak. Rozpoczynając suplementację ostropestem plamistym warto jednak pamiętać, by kierować się instrukcjami na opakowaniu. Zależnie od ilości substancji aktywnej w tabletkach lub kapsułkach przeważnie dziennie przyjmuje się do jednej do sześciu tabletek dziennie. Kiedy najlepiej brać ostropest: rano czy wieczorem? W przypadku ostropestu nie ma to większego znaczenia. Istotne jest jednak to, by przyjmować ostropest na około pół godziny przed posiłkiem.

Jak długo ostropest plamisty działa na wątrobę?

Kiedy zaczynasz stosować ostropest plamisty, z pewnością zastanawiasz się, po jakim czasie widać efekty stosowania ostropestu plamistego? Ze względu na to, iż jest to suplement roślinny, jego działanie zajmuje trochę czasu. Pierwsze efekty możesz zauważyć nawet po kilku miesiącach.

Jak długo można stosować ostropest?

Stosowanie ostropestu ma za zadanie wesprzeć organizm w procesach trawiennych oraz w rekonwalescencji. W tym drugim przypadku istotna jest konsultacja ze specjalistą - to on powinien określić, jak długi powinien być czas stosowania ostropestu plamistego. W przypadku wsparcia dla procesów trawiennych, ostropest stosuje się przeważnie przez okres od jednego do sześciu miesięcy.

Jaki najlepiej kupić ostropest?

Ostropest plamisty powszechnie wystepuje w sproszkowanej formie. W sklepach zielarskich i niektórych marketach możesz otrzymać go właśnie w takiej formie. Odpowiednią porcję wystarczy zalać wodą i wypić. Ma on nieco gorzki posmak, dlatego wiele osób decyduje się na przyjmowanie suplementów diety. Tabletki i kapsułki takich marek jak NOW Foods, Osavi czy Swanson mogą stanowić wsparcie codziennej zbilansowanej diety. W jakiej postaci najlepiej przyjmować ostropest plamisty? Jest to wyłącznie kwestia preferencji. Jeśli wolisz ziołowe napary, sięgnij po sproszkowane nasiona ostropestu plamistego, a jeśli szukasz szybkiej i prostej suplementacji, z pewnością odpowiednią opcją będzie stosowanie tabletek ostropestu. Sprawdź ofertę dostępną na GoHerbs i wybierz coś dla siebie.

Jakie są negatywne skutki uboczne ostropestu plamistego?

Ostropest plamisty jest niezwykle trudny w przedawkowaniu. Przeważnie nie powoduje on żadnych skutków ubocznych i nie wykazuje interakcji z większością leków. Ważne jednak, by nie przyjmowały go dzieci do lat 12, kobiety w ciąży i matki karmiące. Kiedy nie stosować ostropestu? Choć ma działanie oczyszczające, nie zaleca się podawania go w przypadku bardzo ostrych zatruć.

Działanie ostropestu plamistego: o czym nie zapomnieć

Znany i ceniony był już w starożytności: ostropest plamisty stosowano zarówno w Grecji, jak i w Rzymie. Współcześnie ziarna ostropestu stanowią niezastąpione wsparcie w przypadku problemów trawiennych. Właściwości ostropestu plamistego związane są głównie z substancją aktywną sylimaryną. To właśnie dzięki niej możliwe jest wykorzystanie ostropestu plamistego w celu wsparcia układu trawiennego. Niewątpliwie ostropest plamisty jest wyjątkową rośliną. Przekonaj się o wszystkich korzyściach, jakie w sobie skrywa. 

 

Źródła:

Nurzyńska-Wierdak R., Dyduch J., Sawicka A., Łabuda H., Buczkowska H., Ostropest plamisty (silybum marianum [L .] Gaertn.) - fitochemia i efekty terapeutyczne, Annales Horticulturae VOL. XXVIII (4), Lublin 2018

Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich - Państwowy Instytut Badawczy, Metodyka integrowanej ochrony ostropestu plamistego przed agrogfagami, Poznań 2022 

Szczucińska A., Kurzepa K., Kleczkowska P., Lipkowski A., Założenia technologiczne otrzymywania preparatów z bielma ostropestu plamistego do stosowania jako dodatki przeciwutleniające, Rośliny Oleiste, Tom XXVII 2006, 357-366

West H., 7 Science-Based Benefits of Milk Thistle, (https://www.healthline.com/nutrition/milk-thistle-benefits; 18.01.2024r.)

WebMD, Milk Thistle: Benefits and Side Effects, (https://www.webmd.com/digestive-disorders/milk-thistle-benefits-and-side-effects; 18.01.2024r.)

Ribeiro de Avelar C., Pereira E., Ribas de Farias Costa P., Passos de Jesus R., Pereira Magalhaes de Oliveira L., Effect of sylimarin on biochemical indicators in patients with liver disease: Systematic review with meta-analysis, Published by Baishideng Publishing Group Inc., 2017