Koszyk:

Imbir: jak działa? Czy jest zdrowy?

Imbir: jak działa? Czy jest zdrowy?

Imbir to gatunek rośliny, który jest uprawiany w ciepłym klimacie. Korzeń imbiru, zawierający wiele substancji aktywnych, jest jednym z najczęściej używanych składników podczas przygotowywania zimowych herbat i naparów. Dlaczego warto pamiętać o nim w chłodniejszym sezonie i jakie są jego właściwości? Sprawdź poniżej.

Imbir – wartości odżywcze

Świeży imbir ma także wiele wartości odżywczych, które mogą działać korzystnie na organizm. Głównie wykorzystuje się wysuszone, całe kłącze imbiru lub otrzymywany z niego olejek eteryczny. Składniki imbiru to przede wszystkim białka, węglowodany, tłuszcze i błonnik oraz witaminy i składniki mineralne, takie jak potas, magnez, fosfor, wapń i sód oraz w niewielkich ilościach mangan, miedź, cynk i żelazo (1).

  • potas - pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego i mięśni oraz pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi,
  • magnez - przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia i do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego, a także pomaga w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni, w prawidłowej syntezie białka, w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych i w utrzymaniu zdrowych zębów,
  • fosfor - przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego i pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu błon komórkowych oraz w utrzymaniu zdrowych kości i zębów,
  • wapń - przyczynia się do prawidłowego krzepnięcia krwi i do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego, pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni, w utrzymaniu prawidłowego przekaźnictwa nerwowego i w prawidłowym funkcjonowaniu enzymów trawiennych, a także jest potrzebny do utrzymania zdrowych kości i zębów (2).

Korzeń imbiru zawiera lipidy - wśród nich wolne kwasy tłuszczowe (np. kwas oleinowy, linolowy, stearynowy), a także lecytynę, kwas fosfatydowy i glikolipidy. Wśród aminokwasów znajdują się arginina, kwas asparginowy, cysteina, glicyna, izoleucyna, leucyna, seryna, treonina i walina. Właściwości imbiru lekarskiego w dużej mierze zależą jednak od fitoskładników, wśród których są lotne i nielotne związki.

  • lotne związki - monoterpeny i seskwiterpeny (np. alfa-zingiberen, zingiberol),
  • nielotne związki - zingeron, paradole, gingerole i szogaole (1).

Na co działa imbir?

Imbir ma długą historię jako roślinne remedium. Jako ważne właściwości imbiru wskazuje się, że może on wykazywać działanie hipoglikemiczne (zwiększenie wrażliwości tkanek na insulinę i zmniejszenie wchłaniania glukozy z jelit). Literatura wskazuje także, że świeży imbir może wykazywać właściwości przeciwbakteryjne: zawiera on metanolowy ekstrakt, który może hamować rozwój wielu bakterii (1). Badania wykazały również, że imbir może być skuteczny w przypadku zmniejszenia porannych mdłości u kobiet w ciąży oraz w łagodzeniu bólu menstruacyjnego, a także w zmniejszeniu dolegliwości w przypadku zwyrodnieniowej choroby stawów i reumatoidalnego zapalenia stawów (1). Może także wspierać w przypadku redukcji masy ciała i wykazuje działanie wspomagające trawienie oraz działanie na układ immunologiczny (3).

Czy imbir obniża poziom cholesterolu? Imbir a cholesterol

Wysoki cholesterol to czynnik, który wpływa na zwiększenie szans na zachorowanie na choroby serca. W jednym z badań wykazano, że regularne spożywanie świeżego imbiru znacząco wpłynęło na trójglicerydy i poziom cholesterolu (3). Warto jednak pamiętać, że nie jest to na ten moment obiektywnie stwierdzony fakt.

Czy imbir podnosi ciśnienie czy obniża?

Jedne w przeprowadzonych badań wykazało, że imbir może pomóc w zmniejszeniu ciśnienia skurczowego i rozkurczowego. Konieczne jednak są dalsze testy, by dowiedzieć się więcej na temat możliwych właściwości dotyczących imbiru i jego wpływu na obniżenie ciśnienia krwi (4).

Czy imbir oczyszcza organizm?

Badania przeprowadzone na zwierzętach nad aktywnością przeciwutleniającą imbiru dowiodły, że składnik ten ma zdolność do zmniejszania ilości wolnych rodników w organizmie, a regularne stosowanie imbiru wykazuje działanie na stres oksydacyjny. Stwierdzono, że chore osobniki otrzymujące imbir cechowały się wyższym poziomem enzymów o działaniu przeciwutleniającym (1).

Na co pomaga picie imbiru? Jak i kiedy stosować imbir?

Imbir ma szerokie zastosowanie. Imbir w tradycyjnej medycynie chińskiej, indyjskiej i perskiej był stosowany na niestrawności, wzdęcia, nudności, bóle głowy oraz na zapalenia płuc czy zapalania stawów. Stosowano go nie tylko w przypadku schorzeń, ale także stosowano imbir w diecie (1). Imbir w kuchni azjatyckiej jest wszechstronną przyprawą: łączy słodycz i pikantność, przez co stosuje się go do sosów, marynat, a także dań z ryżem i makaronem. Może też być stosowany jako składnik deserów. Na tym jednak nie koniec - może być on bazą zimowych napojów.

Co daje picie wody z cytryną i imbirem?

Imbir wykazuje działanie wspierające organizm w utrzymaniu optymalnej kondycji. Dzięki temu, jakie działanie na układ immunologiczny wykazuje, często sięga się po niego tworząc zimowe napoje, tj. herbata z imbirem czy napar z imbiru. Można także stosować imbir w soku. Często przygotowywanym napojem jest woda z cytryną i imbirem. Spożywanie świeżego imbiru wraz z cytryną może pozytywnie działać na zdrowie, dostarcza bowiem organizmowi składników zawartych w imbirze oraz cytrynie, która jest źródłem witamin C, A, B i E oraz zawiera potas, wapń, magnez i sód; zawiera również polifenole tj flawonoidy i kwasy fenolowe, oraz związki kumarynowe.

Jak prawidłowo pić imbir? Czy imbir zalać wrzątkiem?

Imbir wykazuje działanie na wiele układów i narządów w organizmie - dlatego imbir warto stosować przede wszystkim jako napar. Jak go odpowiednio przygotować? Wystarczy kawałek świeżego imbiru pokroić na plastry lub zetrzeć na tarce i zalać gorącą, ale nie wrzącą wodą, by kłącze mogło wykazać działanie rozgrzewające. Do tak przygotowanego naparu możesz dodać sok z cytryny, kurkumę lub inne składniki rozgrzewające organizm. Po przestygnięciu naparu możesz także osłodzić go miodem. Czy imbir można spożywać codziennie? Nie wykazano, by codzienne picie naparu z imbiru bądź dodawanie go do jadłospisu działało niekorzystnie, nawet jeśli będzie to codzienny dodatek do diety. Jednak jeśli chodzi o stosowanie kłącza imbiru warto pamięta o umiarze.

Imbir w suplementacji

Imbir znalazł również zastosowanie w suplementacji. Na GoHerbs znajdziesz imbir w tabletkach, który możesz regularnie przyjmować. Wpływ imbiru na organizm jest nieoceniony, dlatego warto sprawdzić, co dla Ciebie przygotowaliśmy.

suplementy z imbirem

Właściwości zdrowotne imbiru: podsumowanie

Wpływ imbiru na organizm jest wielowymiarowy. Może oddziaływać na układ pokarmowy, wykazywać działanie na układ immunologiczny, a także łagodzić ból. W zimę jest częstym składnikiem naparów i herbat, można go także suplementować jako imbir w kapsułkach lub tabletkach. Zdecydowanie warto o nim pamiętać planując swoją dietę, ponieważ może wspierać utrzymanie optymalnej kondycji organizmu. 

 

Źródła: 

1. Kulczyński B., Gramza-Michałowska A., Znaczenie żywieniowe imbiru, BROMAT. CHEM. TOKSYKOL. – XLIX, 2016, 1, str. 57 – 63

2. Rozporządzenie Komisji (UE) nr 432/2012 z dnia 16 maja 2012 r. ustanawiające wykaz dopuszczonych oświadczeń zdrowotnych dotyczących żywności, innych niż oświadczenia odnoszące się do zmniejszenia ryzyka choroby oraz rozwoju i zdrowia dzieci Tekst mający znaczenie dla EOG (Dz. U. : 136 z 25.05.2012 ze zm.)

3. Leech J., 11 Proven Health Benefits of Ginger, (https://www.healthline.com/nutrition/11-proven-benefits-of-ginger; 20.12.2024)

4. Norris T., What Are the Benefits and Side Effects of Ginger Water?, (https://www.healthline.com/health/ginger-water; 20.12.2024)