Koszyk:

W czym jest witamina B12? Sprawdź, jak uzupełnić jej niedobór

W czym jest witamina B12? Sprawdź, jak uzupełnić jej niedobór

Witamina B12 jest bardzo istotna dla poprawnego funkcjonowania ciała człowieka. Jej odpowiednia ilość powinna być ona dostarczana organizmowi codziennie wraz ze spożywana żywnością. Sprawdź, jak działa witamina B12, w jakich produktach się znajduje i jak wygląda uzupełnienie niedoboru tej witaminy.

Jak działa witamina B12? Na co jest witamina B12? Właściwości i charakterystyka witaminy B12

Witaminę B12 udało się wyizolować z wątroby w 1948r. - związek ten później nazwano kobalaminą i opisano w 1956r. Jest ona niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ze względu na to, że brak witaminy B12 powoduje poważne konsekwencje zdrowotne, powinna ona być dostarczana organizmowi codziennie (1). Jakie są funkcje witaminy B12?

  • przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego,
  • pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego i układu odpornościowego,
  • pomaga w utrzymaniu prawidłowego metabolizmu homocysteiny (nadmiar homocysteiny może wpływać na rozwój wielu chorób (2)),
  • pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych,
  • pomaga w prawidłowej produkcji czerwonych krwinek,
  • przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia,
  • odgrywa rolę w procesie podziału komórek (3).

 

Kto jest najbardziej narażony na niedobór witaminy B12?

Niedobór witaminy B12 głównie dotyczy osób w podeszłym wieku. Wpływ na to może mieć nieodpowiednia dieta oraz zmniejszenie wchłaniania kobalaminy z pokarmów. Przyczyną może być także niedokrwistość Addisona-Biermera, czyli anemia złośliwa (1). Z tego względu osoby starsze powinny uważnie obserwować swój organizm - deficyt witaminy B12 może być niebezpieczny dla zdrowia. Niedobór witaminy B12 może także pojawić się u wegan i wegetarian, którzy nie uzupełniają braków tej witaminy suplementami (4).

Objawy niedoboru witaminy B12

Po utracie ponad 90% kobalaminy pojawiają się skutki niedoboru witaminy B12. Należy do nich szereg objawów neurologicznych, hematologicznych i psychiatrycznych. Jakie są symptomy niedoboru witaminy B12? Oto niektóre z nich:

  • pieczenie języka i cechy jego zapalenia,
  • utrata smaku i apetytu, nudności,
  • wstręt do mięsa i potraw smażonych,
  • biegunki, zaparcia,
  • chudnięcie,
  • bladość skóry o odcieniu żółtawym z ogniskami bielactwa,
  • przedwczesne siwienie,
  • kłucie opuszek palców,
  • utrata czucia wibracji i czucia głębokiego, a w konsekwencji niestabilność chodu,
  • osłabienie pamięci,
  • zaburzenia nastroju.

Rozpoznawanie niedoboru witaminy B12 to także zauważenie zmian hematologicznych - oznacza to stwierdzenie anemii złośliwej lub niedokrwistości Addisona-Biermera. Wśród najczęstszych objawów neurologicznych wymienia się drętwienie, parestezje i objaw Lhermitte'a (uczucie prądu, który biegnie wzdłuż kręgosłupa przy pochylaniu głowy do przodu). Długotrwały niedobór witaminy B12 może także objawiać się w łagodnych zaburzeniach pamięci, zaburzeniach depresyjnych, zmianach osobowości, demencji, które poprzedza męczliwość, spowolnienie psychoruchowe, ospałość (1). Ze względu na poważne konsekwencje zdrowotne niedoboru witaminy B12, warto pamiętać o profilaktyce i zapisać się na badanie witaminy B12. Istotna jest również dieta, a w niektórych przypadkach suplementacja diety witaminą B12.

Gdzie występuje witamina B12? W czym jest witamina B12? Naturalne źródła witaminy B12

Witamina B12 w organizmie człowieka pełni wiele istotnych funkcji. Jest ona przyjmowana wraz ze spożywanymi pokarmami. Głównym jej źródłem jest mięso i pokarmy mięsne (1,4). Uzupełnianie niedoboru witaminy B12 dietą powinno polegać na włączeniu do jadłospisu m.in. wątroby i nerek zwierzęcych (szczególnie jagnięcych), małży, sardynek, wołowiny, tuńczyka, pstrąga, łososia, jajek. Brak witaminy B12 uzupełnić można także z pomocą mleka i produktów mlecznych. Osoby na diecie wegańskiej uzupełnić niedobór witaminy B12 mogą z pomocą produktów zbożowych wzbogacanych witaminą B12 (np. płatkami o niskiej zawartości cukru) oraz mlekiem roślinnym wzbogaconym o witaminę B12 (5).

Witamina B12: w jakich owocach i warzywach występuje?

Co ciekawe, witamina B12 w produktach roślinnych nie występuje - oznacza to, że nie ma jej w owocach i warzywach (1). Co jeść przy niedoborze witaminy B12? Głównie produkty zwierzęce: mięso, podroby i produkty mleczne oraz jaja. To najlepsze źródła witaminy B12. Jeśli jednak jesteś zagrożona lub zagrożony niedoborem witaminy B12, możesz rozważyć suplementację.

Jak suplementować witaminę B12?

Witamina B12 potrzebna jest do poprawnego działania organizmu. Jeśli grozi Ci niski poziom witaminy B12, być może suplementacja witaminy B12 okaże się dla Ciebie odpowiednią opcją. Na stronie GoHerbs znajdziesz witaminę B12 w formie wygodnych do przyjęcia kapsułek, sprayu a nawet pastylek do ssania. Wybierz odpowiednią opcję dla siebie i przyjmuj według wskazań na opakowaniu by optymalnie wesprzeć swoje zdrowie.

Witamina B12: która najlepsza?

Wszystko zależy od tego, jaki sposób suplementacji jest dla Ciebie najbardziej optymalną opcją. Jeśli masz niedobór witaminy B12 i decydujesz się na suplementację, możesz wybrać:

Ile trwa uzupełnienie witaminy B12

W przypadku leczenia niedoboru witaminy B12 jest kilka opcji - w przypadku długotrwałego niedoboru terapię zaczyna się od leczenia parenteralnego drogą domięśniowo. Uzupełnieniem leczenia często jest dodatkowe przyjmowanie witaminy B12 - wraz z żywnością oraz suplementami. Wskazuje się, że nawet w przypadku niewielkich niedoborów warto rozważyć suplementy zawierające witaminę B12(1).

Czy witamina B12 jest ważna?

Witamina B12 jest niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Największa zawartość witaminy B12 w produktach obecna jest w mięsie i podrobach. Na poziom witaminy B12 w organizmie wpływ ma także spożywanie mleka, jaj i żywności wzbogaconej o witaminę B12. Największe zagrożenie niedoborem witaminy B12 dotyczy osób starszych, wegetarian i wegan. Z tego względu warto rozważyć suplementy i zadbać o odpowiedni poziom witaminy B12. Odpowiednie suplementy diety z witaminą B12 znajdziesz na GoHerbs. Zadbaj o prawidłowy poziom witaminy B12 w organizmie razem z nami!

 

Źródła: 

1. Mziray M., Domagała P., Żuralska R., Siepsiak M., Witamina B12 - skutki niedoboru, zasadność terapii i suplementacji diety u osób w wieku podeszłym, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu 3 (48) 2016, 295-301

2. Gąsiorowska D., Korzeniowska K., Jabłecka A., Homocysteina, Farmacja Współczesna 2008; 1: 169-175

3. Rozporządzenie Komisji (UE) nr 432/2012 z dnia 16 maja 2012 r. ustanawiające wykaz dopuszczonych oświadczeń zdrowotnych dotyczących żywności, innych niż oświadczenia odnoszące się do zmniejszenia ryzyka choroby oraz rozwoju i zdrowia dzieci Tekst mający znaczenie dla EOG (Dz. U. : 136 z 25.05.2012 ze zm.)

4. Barnasz N., Dobosz A., Witaminy w pigułce: Witamina B12, Instytut Jakości

5. Semeco A., Top 12 Foods That Are High in Vitamin B12, (https://www.healthline.com/nutrition/vitamin-b12-foods; 03.04.2024)