Koszyk:

Otrzymaj rabat -15%. Wpisz kod BW15

Co na lepszy sen? Suplementy, które warto poznać

Co na lepszy sen? Suplementy, które warto poznać

Sen to naturalny stan organizmu, podczas którego dochodzi do zmniejszenia wrażliwości na zewnętrzne bodźce. Powinien on występować w regularnych odstępach czasu: jego brak lub zakłócenia mogą prowadzić do zaburzeń poznawczych i emocjonalnych (1). Coraz częściej jednak wielu ludziom doskwierają problemy ze snem. Co ułatwia zasypianie, jak dbać o higienę snu i jakie suplementy na sen wybrać? Sprawdź poniżej.

Co pomaga na dobry sen? Co zrobić, żeby mieć mocny sen?

Dobry sen zapewnia przede wszystkim odpowiednia liczba godzin snu. W dużej mierze jest ona uzależniona od wieku, ale także od jakości snu. Przeważnie dla osoby dorosłej oznacza to 7-9 godzin snu. Istotna jest też regularność snu. Chodzenie spać i wstawanie o określonej godzinie może pomóc organizmowi w dłuższej perspektywie. Dlatego warto zadbać o stałe pory snu (2). O czym jeszcze warto pamiętać, by poprawić jakość snu i zadbać o zdrowy sen?

  • aktywność fizyczna - może wpływać na lepszy sen, zmniejszenie stresu i lęku,
  • redukcja stresu - zadbaj o czas na odpoczynek, ćwiczenia relaksacyjne i relacje z bliskimi,
  • unikaj kofeiny i nikotyny,
  • unikaj picia alkoholu,
  • nie jedz obfitych posiłków przed snem,
  • zadbaj o odpowiednią higienę snu - przewietrzone pomieszczenie, odpowiednia temperatura i wygodny materac, unikanie niebieskiego światła przed snem,
  • przygotuj ciało do snu - unikaj stresu i intensywnych emocji przed snem,
  • właściwa dieta - prawidłowo skomponowana dieta może zmniejszyć szanse na zaburzenia snu (2).

Problemy ze snem: co pić wieczorem na dobry sen?

Częstym wyborem na wspomaganie jakości snu są ziołowe herbatki i napary. Pijąc zioła sen może okazać się łatwiejszy. Zalecane zioła na wen to m.in. waleriana (kozłek lekarski), która może mieć działanie uspokajające, zmniejszające stres i ułatwiające zasypianie. Możesz także sięgnąć po rumianek lub lawendę (3).

Co pomaga w zasypianiu? Składniki aktywne: witaminy i składniki mineralne

Najlepszym sposobem na dobry sen jest regularna aktywność fizyczna i odpowiednia dieta. Przede wszystkim powinna ona zawierać odpowiednią ilość węglowodanów, kwasów tłuszczowych i aminokwasów, ale także witamin i składników mineralnych. Witaminami, które mogą wspierać dobry sen, są witamina D, C, B6 i B12 (4), a składnikami mineralnymi, które mogą wpływać na zaśnięcie są magnez i cynk (5).

Jaka witamina poprawia sen? Jakiej witaminy brakuje, gdy nie można spać?

Organizmowi niezbędne do życia są wszystkie witaminy i składniki mineralne, które przyjmuje się wraz z dietą. W przypadku niedoborów, warto je również suplementować. Przyjmowana witamina D sen może ułatwiać: jej niedobór wiąże się z ryzykiem pogorszenia jakości snu lub bezsenności. Wiele badań sugeruje również, że dla zachowania odpowiedniej jakości snu istotna jest też witamina C. Jedzenie owoców i warzyw, które zawiera, może wpłynąć na polepszenie snu i jego wydłużenie. Istotne mogą okazać się także witaminy B6 i B12. Są to jednak wstępne badania i niezbędne są dalsze testy, by potwierdzić działanie tych witamin na sen (4). Niemniej jednak właściwa dieta z pewnością wspiera optymalny sen.

Co lepsze na sen: melatonina czy tryptofan?

Tryptofan jest aminokwasem, który jest prekursorem serotoniny w mózgu, odpowiadającym za nastrój, funkcje poznawcze, a także sen i rytm dobowy. Serotonina z kolei jest prekursorem melatoniny - hormonu, który reguluje rytm dobowy człowieka (6). Zarówno tryptofan jak i melatonina mogą być suplementowane by wspierać spokojny sen. Jakie suplementy ułatwiające zasypianie, zawierające melatoninę lub tryptofan warto sprawdzić?

  1. Melatonina z Passiflorą w sprayu - ten naturalny suplementy diety od Osavi ma postać łatwego w aplikowaniu sprayu, ponadto oprócz melatoniny zawiera ekstrakt z liści męczennicy i ma przyjemny, wiśniowy smak,
  2. Melatonina szybko rozpuszczalna w tabletkach - środki na zasypianie zawierające melatoninę to również proste w składzie propozycje, które mają w sobie naturalny hormon snu,, takie jak Melatonina marki Natrol, której przyjmowanie jest szybkie i bezproblemowe,
  3. L-Tryptofan TryptoPure w kapsułkach - w składzie tego suplementu znajdziesz jedynie tryptofan oraz substancje tworzące kapsułkę; jest to wygodna forma przyjęcia suplementu dla każdego, kto woli tradycyjne suplementy diety,
  4. Tryptofan - NOW Foods to znana marka suplementów diety, która na pierwszym miejscu stawia ich jakość: tryptofan w kapsułkach tej firmy zawiera jedynie jeden główny składnik oraz związki niezbędne do stworzenia kapsułki.

 

Co zamiast melatoniny na sen?

Wybór suplementów diety na sen to istotna kwestia. Wiele z nich może wspierać Twój spokojny sen i wpływać na jego jakość. Zamiast melatoniny możesz jednak zdecydować się na inne propozycje, które będą wspierać odpowiedni cykl snu. Jedną z takich propozycji jest Osavi - Ziołowe Wsparcie Snu. Jest to kompleksowy suplement diety. Ziołowe tabletki zawierają w sobie ekstrakty roślinne, takie jak ekstrakt z ziela męczennicy cielistej, z szyszek chmielu zwyczajnego i melisy lekarskiej. Te ziołowe tabletki nasenne mają naturalny skład, nie zawierają także melatoniny i mogą stanowić uzupełnienie codziennej diety.

Dobrej jakości suplementy ułatwiające zasypianie to również adaptogeny. Dlaczego warto o nich wspomnieć? Mogą one wpływać na obniżenie stresu oraz wyrównanie poziomu kortyzolu, który jest istotnym hormonem mogącym wpływać na sen. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kortyzolu, przeczytaj nasz artykuł: jak obniżyć kortyzol. Redukcja stresu to jeden z głównych czynników, o który warto zadbać przed snem, dlatego właśnie adaptogeny mogą okazać się pomocne. Na jakie składniki warto zwrócić uwagę?

  • żeń-szeń - może zmniejszać podniesiony poziom kortyzolu, przez co może pośrednio ułatwiać zasypianie,
  • ashwagandha - ten ajurwedyjski składnik również może wpływać na optymalny poziom kortyzolu,
  • różeniec górski - może wpływać na zmniejszenie stresu i poprawiać nastrój (7).

Jaki suplement najlepszy na sen? Przegląd suplementów i nasze propozycje

Suplementy na sen to przede wszystkim propozycje z melatoniną i tryptofanem bądź ziołowe kompleksy. Jak znaleźć najlepszy suplement diety na zaburzenia snu dla siebie? Oto nasze propozycje:

Jak zadbać o swoją jakość snu? Podsumowanie

Najważniejszymi czynnikami, które dbają o jakość snu, to zachowanie odpowiedniej higieny snu, regularna aktywność fizyczna, dieta oraz brak używek. Pomocne mogą okazać się także ziołowe herbatki. Z kolei jeśli chodzi o suplementy, warto je stosować, jeśli potrzebujesz dodatkowego wsparcia. Możesz sięgnąć po melatoninę, tryptofan bądź ziołowe kompleksy i adaptogeny. Sprawdź, co znajdziesz na GoHerbs i wspieraj swój spokojny sen. 

 

Źródła: 

1. Krajewska O., Skrypnik K., Kręgielska-Narożna M., Suliburska J., Bogdański P., Wpływ długości i jakości snu na parametry antropometryczne, metaboliczne i ogólny stan zdrowia fizycznego i psychicznego, Forum Zaburzeń Metabolicznych 2017, 8; 2: 47-54

2. pacjent.gov.pl, Jak dbać o dobry sen, (https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/jak-dbac-o-dobry-sen; 08.08.2024) 

3. Naeem,  N.,  Bilal,  M.,  Abbas,  A.,  &  Raza,  F.  (2023). Exploring the Efficiency and Safety of Herbal Remedies for the Management of Sleep Deprivation in Insomnia:  Herbal  Remedies  for  the  Management  of  Sleep Deprivation, Pakistan  BioMedica l  Journal,  6(10), (doi: 10.54393/pbmj.v6i10.949, 08.08.2024)

4. Zhao M., Tuo H., Wang S., Zhao L., The Effects of Dietary Nutrition on Sleep and Sleep Disorders, Mediators of Inflammation 2020, (doi: 10.1155/2020/3142874, 08.08.2024)

5. Ordones F., Oliver A., Bastos P., Guillen L., Dominguez R., Sleep improvement in athletes: use of nutritional supplement, Arch Med Deporte 2017; 34 (2): 93-99

6. Levitan A., Musa E., Shapiro C., Tryotophan and melatonin as treatments, Reference Module in Neuroscience and Biobehavioral Psychology 2021, (doi: 10.1016/B978-0-12-822963-7.00220-6, 08.08.2024)

7. Minichiello V., McBurney J.,  Botanical Medicines to Support Healthy Sleep and Rest, VA Office of Patient Centered Care and Cultural Tranformation 2018